Witamina K & K2 - Brakujący element

Witamina K jest grupą witamin podobnych do siebie strukturalnie, które są niezbędne dla naszego ciała.
Najważniejszymi formami są Witamina K1, K2 MK-4 oraz K2 MK-7, każda z nich ma inne właściwości.
Najbardziej znaną formą jest K1, która głównie odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi.
Znajduje się ona w zielonych warzywach i jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc dodanie olejów zwiększy absorpcję tej witaminy.

Wszystkie naturalne formy (wyłączając syntetyczne, takie jak K3, która jest szkodliwa) są bezpieczne i nie powinny powodować szkodliwych skutków wśród osób zdrowych.

Witamina K ma wiele zalet, które bardzo często tracimy z powodu naszej ubogiej diety.
Obecnie największe znaczenia miałaby witamina K2, której zbyt wiele nie dostarczamy z pożywieniem.
Najlepszym źródłem formy K2 zwłaszcza MK-7 jest Natto, które jest bardzo popularne w Japonii, lecz poza Japonią już nie bardzo.
Jednakże Natto nie jest idealne, ponieważ zawiera spore ilości Tyraminy, chociaż jeżeli nie przyjmujemy inhibitorów MAO, nie powinno to na nas znacząco wpływać.

K2 jest produkowana w naszych jelitach, dzięki naszym dobroczynnym bakteriom, niestety nie przyswajamy większości wyprodukowanej witaminy, a także te ilości nie są wystarczające na tyle, byśmy otrzymali dodatkowe benefity, jakie oferuje ta forma witaminy K.

Formy K2 (np. MK-4 oraz MK-7) są bardzo dobre dla naszego układu krwionośnego oraz kości.
Chroni nasze tętnice przed zwapnieniami, a nawet odwapnia już istniejące zwapnione tętnice (w granicach rozsądku), lokuje wapń w kościach i nie pozwala osiadać wapniowi w innych tkankach, więc ma to wpływ nie tylko na nasze tętnice, ale na całe nasze ciało.

Kiedy przyjmujemy wapń, mając niski poziom boru, magnezu, witaminy D3 oraz K2, doprowadzamy do zwapnień w naczyniach krwionośnych, a nasze kości nie otrzymują wapnia tyle ile powinny.
Bez Witaminy K2, wapń krąży w naszych żyłach i jeżeli nic go stamtąd nie ściągnie, osadza się w innych tkankach oraz tętnicach prowadząc do zwapnień.

Większe spożycie witaminy K jest powiązane ze zmniejszonym ryzykiem zachorowań na cukrzycę typu 2 oraz rakiem prostaty.

Witamina K2 MK-4 jest używana przez nasze ciało bardzo szybko, więc krąży ona w naszym ciele przez około 8 godzin, więc wymaga to częstszego dawkowana oraz większych dawek.

Forma MK-7 krąży w naszym ciele, aż do 72 godzin, co czyni suplementację tańszą i bardziej wydajną.

Jest to także dobry pomysł dla osób chcących wzmocnić kości.

Dawki użyte do odwrócenia zwapnień wynosiły około 180 µg (MK-7), więc myślę, że to jest minimalna dawka dla osób z istniejącymi zwapnieniami, dla osób zdrowych, mniejsze dawki mogą być wystarczające w celach profilaktycznych.

Jeżeli przyjmujesz antykoagulanty nie przyjmuj suplementów z witaminą K bez konsultacji z lekarzem.

Przyjmowanie witaminy K u zdrowych osób nie jest powiązane z większym ryzykiem zakrzepów.

Polecam Life Extension - Super K with Advanced K2 Complex, ponieważ produkt ten zawiera 200 µg formy MK-7, 1000 µg MK-4 oraz 1000 µg K1


Brak komentarzy

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Obsługiwane przez usługę Blogger.