Adrenal Energy - Life Extension (Mix adaptogenów)Ten produkt to niedawno odkryte przeze mnie cudeńko.
A czymże zasłużył sobie na takie uznanie z mojej strony? To przedstawię w dalszej części tekstu. Skład tego produktu to głównie adaptogeny, czyli substancje, które umożliwiają nam lepsze radzenie sobie ze stresem. Zmniejszają poziom stresu oraz niwelują jego skutki na organizm. Na mojej półce nie może zabraknąć takich adaptogenów jak Ashwagandha (Withania somnifera), która jest według mnie numerem jeden, nie tylko ze względu na swoje właściwości przeciwstresowe, a także Rhodiola (Rhodiola rosea), która zwiększa potencjalnie wydolność organizmu. Ashwagandha była przeze mnie kupowana jako oddzielny suplement, jednakże przeglądając inne produkty, natrafiłem właśnie na Adrenal Energy od Life Extension. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to bogaty skład i obecność w nim właśnie wymienionej Ashwagandhy. Spowodowało to, że mono-składnikowy suplement został na stałe zastąpiony nową mieszanką, główną rolę w tym odegrała cena całej tej mieszanki. Za niewiele większe pieniądze, otrzymuje się nie tylko Ashwagandhę, ale także Holy Basil, Cordyceps oraz Bacopa. Wszystkie te roślinki standaryzowane na substancje aktywne.

Stres prowadzi do zwiększonej oksydacji lipidów oraz zmniejszenia enzymów antyoksydacyjnych, katalazy oraz peroksydazy glutationowej, które w znaczący sposób chronią nas przed wolnymi rodnikami. Przewlekły stres doprowadza do zwiększonej ilości reaktywnych form tlenu, co doprowadza do uszkodzeń komórek, a w efekcie przewlekłym do zmian degeneracyjnych tkanek i narządów. Przewlekły stres prowadzi również do niekorzystnych zmian w mózgu i prowadzi do jego degeneracji. I tutaj do pomocy ruszają adaptogeny, które jeżeli nie usuną stresu, to przynajmniej pomagają organizmowi w radzeniu sobie ze skutkami takiego stresu.

Zacznę od właściwości mojej ulubionej Ashwagandhy. Udokumentowano działanie uspokajające i przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe.Jednym z plusów jest obniżanie znacznie poziomu kortyzolu, trzeba jednak pamiętać, że kortyzol nie jest taki straszny i nie zawsze obniżanie go to taki dobry pomysł. W przypadku kiedy nie chcemy jednak mieszać z kortyzolem, najlepiej jest przyjmować ją przed snem, kiedy poziom kortyzolu jest względnie niski. U zwierząt poddanym chronicznemu stresowi, którym podawano Ashwagandhę, zaobserwowano redukcję degeneracji mózgu o 80%.2  Surowiec ten może normalizować poziom cukru, poprawiać profil lipidowy czy poprawiać pracę mózgu. Niektóre badania na zwierzętach sugerują znaczące działanie przeciw-nowotworowe, ostatecznie takie działania mogą nie być widoczne u ludzi, bądź stosowane dawki nie będą odpowiadać ludzkim, ale warto mieć na uwadze takie właściwości, szczególnie jako ciekawa profilaktyka i dodatek do działań przeciw-stresowych, aniżeli traktowanie tego jako panaceum na inne dolegliwości. Redukcja wystąpienia nowotworów u zwierząt laboratoryjnych wyniosła 60%, a liczba komórek nowotworowych o 92%, w innych badaniach uzyskano odpowiednio 45% oraz 71%. Oczywiście więcej badań jest koniecznych, zwłaszcza na ludziach. Zauważono również wzrost liczby makrofagów, w przeciwieństwie do grupy kontrolnej. Działanie immunomodulujące również można przypisać do tego surowca. 4  Osobiście, w okresie nagromadzenia sytuacji stresowych, Ashwagandha ratuje mi skórę.

Kolejnym surowcem tego suplementu jest na głównym miejscu wyszczególnione Holy Basil czyli Bazylia azjatycka. Jej właściwości również głównie opierają się na redukcji stresu, bądź ochroną przed jego skutkami. Wpływ na układ immunologiczny również obserwuje się w postaci zwiększenia liczby komórek NK czy regulacja poziomu interleukiny-4 i limfocytów Th. Znacząco poprawiając stan układu immunologicznego. Bazylia azjatycka może obniżać aktywność cyklooksygenaz przez co może redukować stany zapalne, przydatne połączenie Holy Basil z np. ekstraktem z imbiru. W badaniach zauważono również spadek cukru we krwi na czczo.5, 6  

Cordyceps Cs-4 (Paecilomyces hepiali) jest to grzyb należący do workowców, i znany w medycynie naturalnej od bardzo dawna. Jego substancje aktywne i ich działanie dopiero teraz jest poznawane i badane. Może nie będę rozwodził się nad tym gdzie i jak się go pozyskuje, gdyż dla niektórych może to być trochę szokujące zjawisko. Jego obecność tutaj nie jest nastawiona na stres, a na zwiększenie wydolności organizmu, stąd standaryzacja na kwas kordycepsowy, inaczej cukier mannitol. Cordyceps może zwiększać poziom ATP w naszych komórkach, co przyczynia się do większej wydolności w przypadku np. sportu. Jednakże nawet osoby nie ćwiczące w żaden sposób, mogą czerpać z tego korzyści, w postaci tego, że nasze komórki wybredne pod tym względem nie będą. Szczególnie, że wraz z wiekiem poziom ATP w naszych organizmach maleje, więc potencjalny wzrost witalności zawsze mile widziany. Wzrost poziomu ATP może przynieść duże korzyści dla komórek serca, które zapotrzebowanie ma bardzo duże. Wpływ na układ odpornościowy również obserwowano. W przypadku wytężonej pracy umysłowej czy fizycznej, możemy spodziewać się poprawy naszej wydolności i dłuższej pracy. Jest to dobra alternatywa dla osób nietolerujących kofeinę, bądź gdzie kofeina już nie pomaga tak jakbyśmy tego chcieli.

Ostatnim składnikiem jest BaCognize Ultra czyli Bacopa monnieri. Najczęściej spotykana w suplementach nootropowych mających na celu podniesienie wydolności umysłowej, polepszeniu naszej pamięci itp. Idealne dopełnienie tego suplementu. Polepszenie się naszego samopoczucia prowadzi również do lepszego odbioru stresu, a w związku z tym mniejszymi skutkami ubocznymi dla nas czy lepszym przyswajaniem materiału, gdzie stres niestety nie sprzyja tego typu czynnościom. Bacopa ma działanie neuroprotekcyjne oraz antyoksydacyjne, nie od dziś wiadomo, że wolne rodniki uszkadzające tkankę nerwową mogą prowadzić do depresji, lęku czy spadku ogólnego samopoczucia. Surowiec ten polepsza funkcje kognitywne oraz również może być zaliczany do adaptogenów. Największe zalety mogą zauważyć osoby, które prowadzą bardzo intensywną pracę umysłową, bądź wymagającą dużej podzielności uwagi.7, 8

Oczywiście mechanizmów działań oraz właściwości jest o wiele więcej, i są o wiele bardziej skomplikowane. Taki mix adaptogenów może przysłużyć się nie tylko w walce ze stresem, ale także ochroną naszego mózgu, serca i zwiększeniem wydolności. Zmniejszenie skutków starzenia się oraz profilaktyka przeciwko różnym chorobom czy zmianom degeneracyjnym. W moim przypadku w okresie sesji czy obrony, ten produkt był jak zbawienie. Czy całkowicie wyeliminował stres? Nie, chociaż mniej stresujące momenty niwelował całkowicie. Za to różnica w jaki sposób przebiega u mnie stres z oraz bez tego produktu jest ogromna. Ważna rzecz, o której muszę wspomnieć to to, że produkt ten może albo pobudzać albo działać uspokajająco na tyle, że może powodować senność. Jeżeli ktoś staje się bardziej "zmęczony" to wystarczy przyjmować ten suplement na noc. Co do snu, osoby mające małe problemy ze snem, mogą szybciej i lepiej zasypiać po tym preparacie. W moim przypadku, przyjmowanie tego suplementu rano, nie powoduje żadnych efektów ospałości czy znużenia. 

Jak najbardziej mogę polecić tę świetną mieszankę. Dawkowanie producent określa na 2 kapsułki dziennie, ale jedna kapsułka jest wystarczająca w wielu przypadkach, a na pewno i tak dawki znajdujące się w jednej kapsułce przekraczają znacznie dawki, jakie możemy znaleźć u polskich producentów. 


Co do składu jak widać na załączonym zdjęciu, oprócz wyszczególnionej Holy Basil 600 mg, mieszanka składa się z 516 mg Ashwagandhy, Cordycepsu oraz Bacopa. Oczywiście jak zawsze w takich sytuacjach kontaktuję się z firmami, w celu poznania dokładnego składu, i w tym przypadku również uzyskałem pozytywny odzew. 

Skład właściwy (w dwóch kapsułkach) to:

Ashwagandha - 250 mg
Cordyceps Cs-4 - 200 mg
Bacopa monnieri - 66 mg

Life Extension, Adrenal Energy Formula, 60 Veggie Caps koszt około 67 zł na dwa miesiące stosowania po jednej kapsułce. Dostępna jest również wersja z 120 kapsułkami.Źródła:


1. Bhattacharya SK, Bhattacharya A, Sairam K, Ghosal S. Anxiolytic-antidepressant activity of Withania somnifera glycowithanolides: an experimental study. Phytomedicine. 2000 Dec;7(6):463-9.
2. Jain S, Shukla SD, Sharma K, Bhatnagar M. Neuroprotective effects of Withania somnifera Dunn. in hippocampal sub-regions of female albino rat. Phytother Res. 2001 Sep;15(6):544-8.
3. Padmavathi B, Rath PC, Rao AR, Singh RP. Roots of Withania somnifera inhibit forestomach and skin carcinogenesis in mice. Evid Based Complement Alternat Med. 2005 Mar;2(1):99-105.
4. Davis L, Kuttan G. Immunomodulatory activity of Withania somnifera. J Ethnopharmacol. 2000 Jul;71(1-2):193-200.
5. Agrawal P, Rai V, Singh RB. Randomized placebo-controlled, single blind trial of holy basil leaves in patients with noninsulin-dependent diabetes mellitus. Int J Clin Pharmacol Ther. 1996 Sept; 34(9):406-9.
6. Kelm MA, Nair MG, Strasburg GM, Dewitt DL. Antioxidant and cyclooxygenase inhibitory phenolic compounds from Ocimum sanctum Linn. Phytomedicine. 2000 Mar; 7(1):7-13.
7. Dhanasekaran M, Tharakan B, Holcomb LA, et al. Neuroprotective mechanisms of ayurvedic antidementia botanical Bacopa monniera. Phytother Res. 2007;21(10):965-9.
8. Chowdhuri DK, Parmar D, Kakkar P, et al. Antistress effects of bacosides of Bacopa monnieri: modulation of Hsp70 expression, superoxide dismutase and cytochrome P450 activity in rat brain. Phytother Res. 2002;16(7):639-45.

Brak komentarzy

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Obsługiwane przez usługę Blogger.